Vyskúšajte orientačný beh!

Orientačný beh je moderný outdoorový šport, pri ktorom pretekár musí len pomocou mapy a buzoly nájsť na mape zakreslené kontrolné body, t.j. kontroly - v teréne. Pripravili sme pre vás ukážku niekoľkých tratí s pevne rozmiestnenými kontrolami v okolí.

Hoci je v názve beh, terénom nemusíte nevyhnutne bežať,  hľadaním kontrol si môžu spestriť prechádzku aj seniori, priaznivci nordic walking alebo rodina s deťmi.

Trasa sa dá absolvovať kedykoľvek, tá najjednoduchšia po cestičkách dokonca aj na bicykli alebo s kočíkom. Trate môžu využiť aj školy na výlete alebo brannom cvičení.

Novinky

1. 7. 2018 Na začiatku prázdnin sme skontrolovali všetky stanovištia a doplnili zničené a chýbajúce prvky. Na prázdniny sme zároveň pridali tri bonusové, najnáročnejšie, mapy.

19. 5. 2018 Od dnešného dňa je areál prístupný verejnosti.

Mapy a trate

Špeciálnu mapu pre orientačný beh v mierke 1 : 5000 si môžete zdarma vyzdvihnúť v bufete Kamzík alebo stiahnuť odtiaľto. Prvá mapa je presne rovnaká, ako tá, ktorú si môžete bezplatne vypýtať v bufete Kamzík. Je univerzálna a sú na nej všetky kontroly, trate a aj vysvetlivky na druhej strane. Ďalšie mapy sú špeciálne určené pre jednotlivé trate.

Orientačný beh si môžete vyskúšať na týchto troch odporúčaných trasách:

 • 1. Prvý pokus (1,3 km / 6 kontrol)
  Trasa vedie po chodníkoch, zvládnete to aj s minimálnymi znalosťami orientácie v teréne.
 • 2. Dám to!  (3,7 km / 15 kontrol)
  Musíte zísť z chodníkov, kontroly bude treba trocha pohľadať za spolupráce s mapou a niekedy treba aj vybrať vhodný postup.
 • 3. Všetky kontroly (? km / 21 kontrol)
  Na mape sú zakreslené všetky kontroly, ktoré sú v lese rozmiestnené, takže si ich môžete pospájať podľa seba a vymyslieť si svoju vlastnú trať.
  Iná možnosť je vyskúšať s priateľmi, kto ich obehne za hodinu najviac!

Bonus

Pre skúsených orientačných bežcov sme pripravili ako bonus tri naozaj náročné mapy: jedna so všetkými kontrolami nemá zakreslené chodníky, druhá nemá takmer nič, len vrstevnice a tretia je len úzky koridor. Ak koridor prejdete správne, tak by ste mali naďabiť na 8 kontrolných stanovíšť.

Pokyny

Štart aj cieľ okruhov je pri informačnej tabuli neďaleko zastávky MHD.

 1. Mapu si najprv zorientujte - treba ju natočiť tak, aby jej horný okraj smeroval na sever. Zistite, kde sa nachádzate.
  Tip: Ak nemáte buzolu, alebo kompas v mobile, použite na zorientovanie mapy výrazné orientačné body a využiť môžete aj šipky, ktoré sú na každej kontrole a smerujú na sever.
 2. Premyslite si, ako sa dostanete na prvú kontrolu. Nie vždy je najlepšie vyraziť rovno, premyslite si, či sa tam nedá dostať po cestičke alebo chodníku. Pri plánovaní je dobré vyhnúť sa tmavozeleným oblastiam (húštiny a kry).
 3. Pri postupe si všímajte orientačné body v okolí. Ak vidíte nejaký výrazný objekt (križovatka, budova, plot,...) pokúste sa ho zároveň nájsť aj na mape aby ste si potvrdili, že postupujete správne.
 4. Ak dorazíte na miesto a nevidíte kontrolu, prečítajte si v opise kde ju máte hľadať. Ak ju napokon nájdete, skontrolujte si jej číslo, ktoré sa má zhodovať s tým na mape. Pokračujte rovnako až do cieľa.

Po dobehu sa pochváľte svojím výsledkom: zapíšte sa do výsledkovej tabuľky a dajte nám vedieť, ako sa vám páčilo. Uvítame, ak nám nahlásite poškodené alebo chýbajúce kontroly.

Pre milovníkov technológií

Ak si stiahnete aplikáciu DIB pre Android, môžete na každom stanovisku zosnímať NFC, alebo QR kód a na konci svoj výsledok nahrať na server, kde sa dozviete, ako ste obstáli v porovnaní s ostatnými. Podrobný návod a postup nájdete na stránke tvorcov programu.

Výsledky

Prostredníctvom tohto formulára môžete odoslať svoj výsledok a zaradiť sa tak do výsledkovej listiny.

Trať Meno Čas (MM:SS) Poznámka, odkaz...
 
    Trať bola v poriadku, všetky kontroly sú na mieste. Odoslať výsledok:

Výsledková listina

Kedy Trať Kto Čas
18.05.2018 N9 Riso (kontrola) 75:21
27.05.2018 N1 Rado 11:18
15.09.2018 N1 egres 87:30
08.05.2019 N9 Rado (kontrola) OK
13.05.2019

Počasie na Kamzíku

Počasie na Kamzíku

Štart

Infotabuľa, štart i cieľ sa nachádzajú nedaľeko konečnej autobusu 144 na Kamzíku. Presné umiestnenie je na tejto mapke

Kalendár

 • 19 Mája

  Otvorenie

  Slávnostné otvorenie areálu pre verejnosť. Pásku prestrihne starosta mestskej časti Nové Mesto, Mgr. Rudolf Kusý.

 • 19 Mája

  Spoznaj svoj les

  Preteky v orientačnom behu pre širokú verejnosť s dvoma stužkovanými traťami. Viac informácií na stránke podujatia

 • 23Mája

  World Orienteering Day

  Svetový deň orientačného behu. Bratislava sa zapojí do celosvetovej kampane pretekmi pre verejnosť od 12:00 do 17:00 v Sade Janka Kráľa. Propozície.

Kontakt

Budeme radi, ak sa s nami podelíte o svoje zážitky a skúsenosti. Budeme tiež vďační, ak nám oznámite poškodené alebo chýbajúce kontrolné stanovištia. Vynasnažíme sa ich čím skôr nahradiť.

Mail: sandberg.orienteering@gmail.com

Upozornenie

Napriek tomu, že sme príprave areálu venovali všetko potrebné úsilie, nemôžeme zodpovedať za prípadné úrazy a zranenia ktoré pri jeho využívaní môžu nastať.

Nebehajte lesom za silného vetra a búrky. Pred vstupom do lesa sa vhodne oblečte, odporúčame pokrytie dolných končatín a pevnú obuv. Po návrate z lesa si skontrolujte, či nemáte kliešte.

Projekt podporili